Zagreba Lajfhaki

Zašto zatvaramo oči kada kihnemo i što se događa ako to ne učinimo?

Poznato je da kada kihnemo, to radimo zatvorenih očiju. To se događa automatski u ovom fiziološkom činu. Zašto se to događa i što se događa ako u to vrijeme namjerno pokušavamo držati kapke otvorenima? Znanstvenici su pokušali odgovoriti na ova pitanja.

Prof. dr. Marco Gambachiani: 80% žena u menopauzi pati od urogenitalnih problema

Kihanje je oštar izdisaj uzrokovan iritacijom nosne sluznice. Uz pomoć ove refleksne radnje tijelo se pokušava riješiti nečistoća iz zraka kojima nije mjesto u dišnim organima. “U biti, tijelo pokušava ispuhati tvar”, objašnjava otorinolaringolog William Reischer, koji se bavi problemima alergija.

Kako ću znati jesam li imun na ospice?

Ne postoji konsenzus o stanju očiju tijekom kihanja. Prvo, to može biti zbog zaštitnog mehanizma koji je dizajniran da zaštiti vid od oštećenja česticama koje brzo izlaze iz nazofarinksa. Drugo, kapci se mogu zatvoriti zbog inervacije njihovih mišića istim impulsima koji dovode do kihanja. Međutim, ljudski živčani sustav, kao i ostali, daleko je od savršenog.

Dr. Magdalena Baimakova, dr. med.: Lijekove protiv gripe treba započeti unutar 48. sata od bolesti

Urbane legende tvrde da ako ne zatvorite oči kad kihnete, one će iskočiti iz duplji. To nije točno, tvrde stručnjaci. Pritom tvrde da je mala vjerojatnost tzv subulacija očne jabučice – stanje nije opasno, ali je neugodno. Međutim, prema riječima Kelsey Steele, ovo je neobično rijetka pojava.

Općenito, ako postoji želja za provođenjem eksperimenta, možete pokušati kihnuti otvorenih očiju – to je sigurno. Ali vjerojatno nećete uspjeti./zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

Exit mobile version