Zagreba Lajfhaki

Zašto zubi žute – Stomatolozi otkrivaju 6 razloga i daju savjete za blistav osmijeh

Gledajući svoje nedavne fotografije, jeste li primijetili da vam je osmijeh manje sjajan nego što je bio ili da su vam zubi počeli poprimati žutu nijansu? Što bi se moglo dogoditi?

Prvo, pogledajmo neke informacije o tome kako zubi mogu postati manje sjajni i žuti: caklina je vanjski sloj zuba i općenito je bijela do bijelo-plavo-siva, kao i donekle prozirna, prema stomatologu Haroldu Katzu, osnivaču “The Klinika California Breath”.

Kako se sloj cakline tanji, sloj odmah ispod, koji se zove dentin, počinje postajati vidljiv. A kakve je boje dentin? Pogađate: žuta.

Srećom, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste održali caklinu jačom i spriječili razvoj dentina – kao i smanjili mrlje od hrane koje mogu uzrokovati žutilo zuba.

Ali postoje neke uobičajene navike koje možete jednostavno promijeniti i svojim zubima vratiti sjajnu bijelu boju kakvu su nekad imali.

Upotreba previše tekućine za ispiranje usta ili odabir tekućine za ispiranje usta koja je previše kisela

Prema Katzu, suha usta (nedostatak sline) jedan su od glavnih čimbenika koji oštećuju vaše zube. To je zato što slina sadrži kombinaciju minerala, enzima i spojeva kisika koji održavaju pH u ustima neutralnim – smanjujući kiselinu koja može istrošiti caklinu. Zube se redovito polijevaju slinom kako bi se ubile bakterije i spriječilo lijepljenje mrlja na caklinu.

Kako to popraviti:

“Mnoge popularne vodice za ispiranje usta vrlo su kisele i ako se često koriste mogu oštetiti zubnu caklinu”, kaže Katz.

Ako želite zadržati dah svježim, možete razmotriti i druga rješenja osim česte upotrebe vodice za ispiranje usta, kao što su češće pranje zuba i redovito čišćenje zuba.

Konzumiranje kiselog voća i povrća

Baš kao što kiselija tekućina za ispiranje usta može stanjiti zubnu caklinu, tako mogu i kiseline koje se nalaze u hrani, kaže Katz. To uključuje citrusno voće i sokove, rajčice, ananas, ocat, gazirana pića, neka sportska pića i neke preljeve za salate na bazi octa.

To ne znači da trebate prestati konzumirati sve navedeno, ali dobro je popiti malo vode nakon što ih pojedete ili popijete, savjetuje Katz.

Kako to popraviti:

Dr. Katz također predlaže da pijete više vode kako biste spriječili mrlje, osobito od hrane i pića poput borovnica, tamnog čaja i crnog vina.

Pijenje puno kave tijekom dana

Iako istraživači tvrde da kava može imati neke zdravstvene prednosti, to je napitak koji možda nije baš dobar za vaše zube, kaže stomatologinja Katia Friedman, DDS, iz Friedman Dental Group.

“Ispijanje dvije ili tri kave svaki dan omogućuje vašoj zubnoj caklini stalni kontakt sa sredstvom za bojenje”, kaže on.

Budući da je caklina porozna, te se mrlje mogu taložiti i uzrokovati žutilo ako se zubi ne peru ili četkaju redovito.

Nije zabrinjavajuća količina, već gutljaj koji može biti posebno štetan, kaže.

Kako to popraviti:

Ispijanje kave brže ili čak kroz slamku može smanjiti vrijeme zadržavanja pigmenta u ustima.

Pušenje

Kemikalije u duhanu lijepe se za caklinu i ostavljaju mrlje na zubima, kaže Friedman, a što više pušite, mrlje postaju vidljivije.

Pušenje je također povezano s nizom drugih problema s oralnim zdravljem, uključujući bolesti desni, karijes i suha usta – stoga smatrajte bjelje, jače zube samo još jednim razlogom više da prestanete pušiti.

Kako to popraviti:

Prestati pušiti.

Preskačete brigu o oralnoj higijeni

Dobar cilj za postaviti je zubni konac. Friedman kaže da nedosljedno pranje zuba i čišćenje zubnim koncem može uzrokovati nakupljanje naslaga na caklini. Tako može stanjiti zaštitni sloj i također učiniti da vaši zubi izgledaju žuti.

Kako to popraviti:

Dobar režim kućne njege, u kombinaciji s čišćenjem zuba u zubarskoj ordinaciji barem jednom godišnje, može uvelike pomoći u uklanjanju ovog žutila.

Četkanje s puno… entuzijazma

Iako je sjajno imati redovitu rutinu četkanja, primjena većeg pritiska i veće brzine ne jamči zdravija usta. Zapravo, mogu imati suprotan učinak, primjećuje Mazen Natour, doktor medicine, stomatolog s Manhattana specijaliziran za protetsku stomatologiju.

“Ako četkate prejako ili prečesto, vaši zubi mogu istrošiti tanki sloj cakline i otkriti sloj dentina”, kaže ona.

Kako to popraviti:

Ako su vam zubi već požutjeli, posavjetujte se sa svojim stomatologom za mogućnosti profesionalnog izbjeljivanja kao i savjet o promjeni navika. Mnogo je opcija za vraćanje biserno bijelih zuba i osmijeh spreman za selfie.

enikos.gr

Exit mobile version