Zagreba Lajfhaki

Zatajenje srca: Vježba koja vraća srce osjećaju – Spasonosna učestalost

Godina dana sustavnog i intenzivnog vježbanja čini se da je to jedan od najboljih “prirodnih” lijekova ako želimo povećati fleksibilnost miokarda. Osobito se pokazuje osobito korisnim za one koji pokazuju rane znakove zatajenja srcaprema rezultatima male studije objavljene u Circulationu, časopisu Američke udruge za srce.

Studija se fokusirala na zatajenje srca s očuvanom ejekcijskom frakcijom, koje karakterizira povećana ukočenost srčanog mišića i visoki tlakovi unutar srca tijekom vježbanja. Međutim, to je stanje koje se može liječiti, a upozoravajući simptomi uključuju umor, otežano disanje i nakupljanje tekućine u plućima i nogama.

Iako postoje prethodna istraživanja koja pokazuju poboljšanu elastičnost srca kod mlađih ljudi, istraživači su htjeli istražiti je li sustavno vježbanje mogao poboljšati ukočenost srčanog mišića kod 31 zdravog sjedilačkog muškarca i žene u dobi od 45 do 64 godine.

Sudionici su imali neke rane znakove ukočenosti srčanog mišića i povećanje biomarkera u krvi povezanih sa zatajenjem srca, unatoč tome što nisu imali simptome poput nedostatka zraka. Njih jedanaest nasumično je odabrano i pratilo je program joge, vježbi ravnoteže i treninga snage tri puta tjedno.

Ostali sudionici slijedili su primjer personalizirani fitness program uz osobnog trenera, ali uz različite aktivnosti kao što su hodanje, vožnja bicikla i plivanje. Program se postupno „gradio“ dok polaznici nisu energične aerobne vježbe u trajanju od 30 minuta najmanje dva puta tjedno te dodatna dva do tri treninga umjerenog intenziteta i jedan do dva treninga osnaživanje svaki tjedan.

Godinu dana kasnije, oni koji slijede intenzivni fitness programimali su višestruka korist za srce i njihovo zdravlje općenito: uspjeli su poboljšati svoju srčanu ukočenost i kardiorespiratorni kapacitet, u usporedbi s kontrolnom skupinom, koja nije pokazala promjene.

Rezultati pokazuju da je srednje godine prikladno je koristiti tjelovježbu kao fizički štit prevencija zatajenja srcaprije nego srčani mišići dovoljno “očvrsnu”.

Kako voditelj istraživanja, dr. Benjamin Levine, profesor medicine na Sveučilištu Southwestern, želi na jednostavan način objasniti doprinos tjelovježbe, srčani mišić uspoređuje s gumicom: kada je nov, posebno je fleksibilan .

Ali kada, recimo, prođe 30 godina, izgubio je svoju elastičnost: „Razmišljajte o novoj gumi kao o mladom kardiovaskularnom sustavu. Ako ga negdje zaboravite i pokušate ga ponovno rastegnuti nakon 30 godina, ne rasteže se tako lako. Nešto slično događa se u krvotoku, srcu i krvnim žilama kako starimo.”

Međutim, zbog male veličine studije, istraživači ne mogu biti sigurni da će ti ljudi razviti zatajenje srca, budući da će biti potrebno provesti veće studije. Štoviše, nije lako pratiti ovaj fitnes program jer se smatra teškim i prilično skupim.

Ali ova rana otkrića mogu postaviti temelj za buduće studije i dobre savjete za sve pacijente sa zatajenjem srca.

ygeoamou.gr

Exit mobile version