Zagreba Lajfhaki

Želite kvalitetan sir, tražite ove 2 oznake

Jedan od najvećih problema Bugara vezanih uz prehrambene proizvode su visoke cijene i niska kvaliteta. U posljednje vrijeme došlo je do značajnog povećanja cijena proizvoda, ali u isto vrijeme nije došlo do poboljšanja u kvaliteti.

Tko ne smije jesti sir i maslac

U potrazi za jeftinim i pristupačnim proizvodima koji odgovaraju njihovom džepu, potrošači zapravo masovno kupuju robu niske kvalitete ili imitacije proizvoda koji nemaju zdravstvene prednosti. Slična je situacija i s mliječnim proizvodima – mlijekom, sirevima, žutim sirevima, koji su obično, ako su niske cijene, loše kvalitete ili potrošač ne kupuje jeftin sir, već skupu vodu s dodatkom palminog ulja.

Iako su po novom zakonu imitacije odvojene i označene, nedostatak prihoda i besparica tjera neke potrošače da ih biraju i kupuju, što zapravo znači da se liše konzumacije mliječnih proizvoda, budući da imitacije sadrže sve osim vrijednih sastojaka i mlijeka.

Osim označenih kopija, među onima napravljenim od mlijeka, kako potrošači mogu znati koji je kvalitetan sir među desecima na pultu? Prema uvriježenom mišljenju Udruge Aktiv potrošača, visoka cijena nije uvijek stopostotno jamstvo kvalitete, no među skupim sirevima puno rjeđe možete naići na nekvalitetan.

Topljeni sir dobar je za kosti i zglobove

No, ako ste u nedostatku sredstava i ne možete si priuštiti najskuplji sir na šalteru, kako znati kvalitetan sir srednjeg ranga i cijene? Ima nekoliko bitnih značajki s kojima ćemo vas sada upoznati. Po ove 2 oznake možete prepoznati kvalitetan sir

Zrelost

Da bi sir imao izvrsnu hranjivu vrijednost, mora biti zreo. Sir u salamuri je zreo i pasterizacija mlijeka se odvija na 70 stupnjeva, a ako se isto radi na 80-85 stupnjeva, sir može odmah ići na tržište, umjesto da mu treba oko 45 do 60 dana da sazrije.

Skraćivanje procesa štedi vrijeme i novac proizvođačima, samim time snižava cijenu sira, ali i smanjuje njegovu kvalitetu. Ovakav način proizvodnje sira zahtijeva i manje mlijeka, što omogućuje i nižu cijenu. No, sve to ide nauštrb kvalitete.

Bjelančevine i masti u proizvodima koji brzo sazrijevaju nisu razgrađeni i teško probavljivi, dio korisnih tvari je također nestao u procesu proizvodnje, poput kalcija, zbog čega se često dodatno dodaje ovoj vrsti sira. , budući da se prirodni gotovo u potpunosti razgradi tijekom proizvodnje.

Feta sir može biti opasno jesti

Sadržaj vode i boja

Malo je potrebno reći, ali ipak – što je neki sir vodenastiji, to je lošije kvalitete. Želimo staviti hranu na stol, a ne vodu, zar ne? Kod sira koji brzo sazrijeva može biti vodenastiji, što znači da zapravo plaćate vodu, a ne sir, a to objašnjava i njegovu nižu cijenu.

Ako maknete vodu i izračunate cijenu bez nje, vjerojatno ćete shvatiti da niste uštedjeli novac i jeftin sir, kada je dehidriran, cijena je skupljih sireva. Ipak, često je bolji izbor za vaše zdravlje i novčanik konzumirati manje, ali kvalitetnijeg sira, umjesto gutanja imitacija ili sira s velikim količinama vode. Po izgledu i boji sira možete se orijentirati o kvaliteti i sadržaju.

Ako postane plav, ima dodanih tvari i nije vaš sir. Stručnjaci savjetuju da tražite sir krem ​​boje, jer je to nijansa pravog i kvalitetnog sira. Tekstura sira također vam može dati predodžbu o kvaliteti i koliko će dobro ono što kupujete vašem tijelu pružiti hranjive tvari koje očekujete. I opet podsjećamo, bolje manje, ali kvalitetnije, nego bacati novac i ne konzumirati sir./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version