Zagreba Lajfhaki

Želite li dobro stariti? Ovo je napitak za piće – 2 šalice su dovoljne

Vruće, ledeno, s okusima ili bez okusa, obično ili slatko… bez obzira kako ga pijemo kava nama, za većinu je to sveti dnevni ritual. To je jutarnja poslastica koja daje potrebnu energiju ili popodnevno buđenje koje nam je potrebno za ostatak dana. Međutim, prema znanosti, to je mnogo više od toga. Sakriva značajne zdravstvene dobrobiti i obećava doprinos dugovječnosti i zdravom starenju. Uostalom, nisu važne samo godine, nego i dobre godine života.

Može li kava pomoći u tome? Da, odgovaraju stručnjaci i otkrivaju glavne dobrobiti kave za zdravlje starenje i dug život:

Smanjuje rizik od smrti iz bilo kojeg razloga

“Potrebno je još puno istraživanja, ali postoje neki znanstveni dokazi koji to podupiru konzumacija kave povezana je sa smanjenim rizikom smrti iz bilo kojeg razloga”, komentira Danine Fruge, medicinska direktorica Pritikin Longevity Centera. Studija iz 2021. objavljena u Nutrients potvrđuje korelaciju. Druga su istraživanja otišla dalje, pokazujući da sve vrste kave imaju slična svojstva. „Kava sadrži više od 100 bioaktivnih komponenti. Povoljan učinak kave na dugovječnost vjerojatno je zbog toga”, objašnjava dr. Fruge.

Štiti srce

Mnoga su istraživanja istaknula dobrobiti kave za zdravlje srca. Zašto je to važno? Zato što su bolesti srca jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Pa što je bolje nego brinuti se za nju srce pijemo svoje omiljeno piće?

Prema studiji iz 2022. objavljenoj u European Journal of Preventive Cardiology‌, do 3 šalice dnevno pridonose zdravlju srca. Isti nalazi potvrđuju da oni koji su konzumirali umjerena količina kave suočila se sa smanjenim rizikom smrti od srčanih bolesti u usporedbi s onima koji uopće nisu pili. Druga znanstvena otkrića pokazuju da je konzumacija kave bila povezana s dugoročno smanjen rizik od zatajenja srca.

Bogat je antioksidansima

Bolest srca može biti vodeći uzrok smrti, ali nije jedini. Bolesti poput raka, moždanog udara, Alzheimerove bolesti i dijabetesa samo su neki od čimbenika odgovornih za milijune smrti, prema CDC-u.

Kakve veze ima kava sa svime ovim? Ima čudesni antioksidansi, koji pružaju zaštitna svojstva protiv niza oboljenja i bolesti. Točnije, bore se protiv djelovanja slobodnih radikala, bore se protiv upala i smanjuju oksidativni stres, prema Harvard School of Public Health TH Chan. “Fitonutrijenti i antioksidansi u kavi igraju važnu ulogu u smanjenju upale i zaštiti od bolesti”, kaže dr. Fruge. Njegova antioksidativna i protuupalna svojstva također mogu smanjiti rizik od razvoja određenih vrsta raka, poput raka debelog crijeva, prema John Hopkins Medicine. Međutim, potrebno je dodatno proučavanje.

Pomaže u sprječavanju mentalne retardacije

Mnogi ljudi trebaju svoju jutarnju dozu kave kako bi se osjećali mentalno budni. Učinak kofeina može biti koristan bolju koncentraciju. Međutim, kako starimo, mozak stari, što otežava određene zadatke poput pamćenja informacija, učenja novih stvari i izvršavanja određenih zadataka. Međutim, određene zdrave životne navike mogu zaštititi od kognitivnog pada ili ga barem usporiti. Ispijanje kave jedan je od njih.

“Kava je povezana s bolji rad mozga, više energije i bolje raspoloženje, zahvaljujući povećanju dopamina i norepinefrina u tijelu,” objašnjava Neil Paulvin, dr. med., medicina protiv starenja i regenerativna medicina. “Moglo bi također smanjuju rizik od Alzheimerove i Parkinsonove bolesti». Ova otkrića su važna jer je donedavno bila utvrđena suprotna percepcija: mnogi su izbjegavali kofein, vjerujući da povećava rizik od kognitivnog pada.

Koliko kave trebate konzumirati?

Stručnjaci vjeruju da će se u budućnosti konzumiranje kave i čaja preporučivati ​​kao dio uravnotežene i zdrave prehrane. Međutim, kao i kod svake hrane ili pića, previše kave može imati negativan učinak. Velike količine kofeina mogu poremetiti san, dok prerađeni napitci od kave ili previše dodanog šećera predstavljaju zdravstvene rizike koji će potkopati potencijalne dobrobiti konzumiranja kave. Prema FDA-i, sigurna konzumacija kofeina nije više od 4-5 šalica dnevno. Ovo je, međutim, opća smjernica koja možda neće odgovarati svima. Oni koji su osjetljivi na kofein trebali bi ga konzumirati manje. Što se tiče dugovječnosti, ipak su dovoljni 2-3 šalice dnevno, idealno obična kava.

Čitaj više:

Kava: Koliko je najpopularnije piće štetno – Sigurna konzumacija

Bubrezi: Popularni napitak koji ih štiti – Dovoljna je jedna šalica dnevno

Rak prostate: Napitak – saveznik koji produljuje životni vijek

Exit mobile version