Zagreba Lajfhaki

‘Zloglasni’ sastojak koji podržava štitnjaču, pomaže razvoju mozga i zacjeljuje rane

Identificiran je sa sol, koji daje okus i ukus našim jelima, ali je postao poznat po svojim negativnim učincima na zdravlje kada se konzumira u velikim količinama. Zapravo se nalazi u mnogim namirnicama i jedna je metal apsolutno neophodan za tijelo. Razlog za jod, koji je, prema riječima nutricionistice Julije Zumpano, „Kritično je u svakoj fazi života i igra vitalnu ulogu. Stoga je važno unositi dovoljne količine joda, bez pretjerivanja.’

The jod pomaže tijelu u razvoju i funkcioniranju tijekom života, počevši od fetalne faze. Također igra značajnu ulogu u liječenju ili prevenciji određenih tegoba i bolesti. Istina je da vrlo malo znamo o zdravstvenim dobrobitima ovog metala. THE Klinika Cleveland otkriva glavne, razjašnjavajući koliko vam je stvarno potrebno:

1. Podržava zdravlje štitnjače

Pravilan rad štitnjače ključan je za cjelokupno zdravlje. Između ostalih, gosp štitnjača regulira tjelesnu temperaturu, pridonosi razvoju mozga i mentalnoj aktivnosti te osigurava zdravlje srca, pravilan metabolizam i probavu. “Međutim, bez joda tijelo ne može proizvoditi hormone štitnjače,” pojašnjava Dr. Zumpano. Štitnjača hvata jod u sustavu i pretvara ga u hormone štitnjače. Previše (hipertireoza) ili premalo (hipotireoza) ovih hormona vjerojatno će utjecati na kritične tjelesne funkcije.

2. Potiče razvoj mozga od fetalne faze

Hormoni štitnjače podupiru njezin rast i funkciju mozak tijekom cijelog života, počevši od fetalne faze, gdje se fetus nalazi i razvija u maternici tijekom trudnoće. A u ovom trenutku ključno je imati dovoljno joda za proizvodnju dovoljno hormona štitnjače.

Američka udruga za štitnjaču i Američka pedijatrijska akademija preporučuju da žene koje su ili planiraju zatrudnjeti i one koje doje uzimaju prenatalni multivitamin koji sadrži 150 mcg joda. Napominje se da bi trudnice i dojilje trebale unositi gotovo dvostruku količinu joda, kako bi osigurale dovoljno, kako za sebe tako i za zdrav razvoj ploda, savjetuje dr. Zumpano. “Bez toga, postoji veći rizik od neuroloških invaliditeta i razvojnih problema.”

Majčino mlijeko također sadrži jod, ali sadržaj varira ovisno o količini joda koju majka unosi.

3. Pomaže u održavanju kognitivne funkcije u djetinjstvu

Adekvatan unos joda je vitalan za djecu. Neadekvatan unos metala može utjecati na razvoj sposobnosti razmišljanja i zaključivanja. Djeca s trajnim umjerenim do teškim nedostatkom mogu doživjeti smanjenje inteligencija.

4. Liječi i sprječava fibrocistične dojke

Fibrocistične dojke su nekancerozno stanje koje uzrokuje bolne kvržice i osjetljivost dojki. Pogađa 50% žena tijekom reproduktivnih godina i može povećati rizik od raka dojke. Stručnjaci prepoznaju nedostatak joda kao mogući uzrok stanja, dok ranija studija sugerira da terapija jodom može pomoći u ublažavanju simptoma fibrocističnih dojki.

5. Djeluje kao prirodni antiseptik za rane na koži

Povidon jod je oblik joda koji djeluje kao lokalni antiseptik i koristi se za blage posjekotine, rane i opekline. Ubija bakterije i pomaže u sprječavanju ili liječenju infekcija, ubrzavajući zacjeljivanje rana.

Koji su najbolji izvori joda?

Poznato je da se jod nalazi u većini slanih proizvoda, no stručnjaci ističu kako ne morate unositi prekomjerne količine soli kako biste unijeli potrebne količine joda jer je višak soli povezan s nizom zdravstvenih problema. Uostalom, kako klinika Cleveland ističe, jod se prirodno pojavljuje u tlu i oceanu, tako da postoje mnogi izvori joda u hrani, uključujući riba i plodovi mora, mliječni proizvodi, jaja i hrana na bazi soje.

Osim toga, multivitamini i prenatalni vitamini mogu sadržavati određene količine joda, a jod je također dostupan. dodaci prehrani posebno za jod. Dr. Međutim, Zumpano predlaže da se posavjetujete sa stručnjakom prije nego počnete suplementirati. “Manjak joda nije česta pojava u zapadnom svijetu, ali ako sumnjate, krvni test će otkriti trebate li više joda ili ne.” Naglašava da, iako je važno unijeti potrebne količine joda u organizam, prekomjeran unos ovog metala može uzrokovati razne probleme, npr. toksičnost, gušavost i hipertireoza, dok povećava rizik od upale i raka štitnjače.

Čitaj više:

Hashimotov tireoiditis: koliko se debljaju oboljeli – na što pripaziti u prehrani

Koronavirus: Jesu li ova antivirusna sredstva za grgljanje čudesna? Stručnjak odgovara

Štitnjača: šest stvari koje treba učiniti svake večeri da biste bili zdravi

Exit mobile version