Zagreba Lajfhaki

Što vlasnik mačke treba učiniti prije nego što navrši godinu dana: popis za brižne vlasnike

Nitko neće tvrditi da je pojava mačića u kući radosna, ali u isto vrijeme i odgovorna odluka.

Želite li da ovaj događaj protekne bez problema, a dani koji slijede s novim članom obitelji budu jednako bez oblaka, važno je pridržavati se niza pravila.

1. Prije nego što dovedete mijaukavu kvržicu u kuću, pripremite sve potrebne uvjete za njezin ugodan život.

Osim kupnje zdjela i pladnjeva, trebali biste razmišljati o tako važnim stvarima kao što su stelja, hrana, sladna pasta i furminator. Ne zaboravite također provjeriti svoj dom ili stan kako biste bili sigurni da je siguran za vašeg ljubimca. Na primjer, obratite pozornost na žice koje mogu biti dostupne životinji i predstavljaju prijetnju njezinom zdravlju, pa čak i životu. Kućni ljubimac može žvakati žicu i dobiti strujni udar, što je vrlo opasno.

Fotografija: © Belnovosti

2. U prvim danima bebinog boravka u kući možda ćete morati privremeno ukloniti sve ukrasne tepihe.

To će pomoći u izbjegavanju neugodnih iznenađenja zbog činjenice da mačić možda neće odmah shvatiti gdje mu je WC. Kako biste zaštitili podnu oblogu od moguće kontaminacije, koristite posebne pelene za životinje. Pomoći će vam da vaš dom bude čist i uredan.

3. Prije nabave mačića uvjerite se da u kući nema otrovnih biljaka, sitnih predmeta, niti ili kućne kemikalije koji bi mogli predstavljati opasnost za vašeg ljubimca.

4. Ako imate djecu, svakako im recite da je mačić krhko i ranjivo biće koje zahtijeva pažljivo rukovanje.

Objasnite im da ne smiju povrijediti mačića jer to može negativno utjecati na njegovo zdravlje i ponašanje.

5. Kada mačića dovedete kući, nemojte žuriti da ga odmah oslobodite iz nosiljke, a posebno snažno izvucite životinju.

Umjesto toga, postavite nosiljku na prikladno mjesto i dajte mačiću vremena da mirno njuši novi prostor i navikne se na njega.

6. Imati mačku velika je odgovornost, jer je morate paziti i pratiti njeno zdravlje. Mačku je potrebno redovito čistiti od glista (u rasporedu će vam pomoći veterinar).

7. Važno je zapamtiti o cijepljenju: potrebno ga je učiniti čak i za mačke koje ne izlaze van. Prvo cijepljenje daje se u dobi od 7-9 tjedana, a zatim se ponavlja jednom godišnje.

8. Konačno, podsjećamo vas da sterilizacija često može spriječiti probleme kao što su agresija, tjeskoba i drugo neželjeno ponašanje, kao i poboljšati ukupnu kvalitetu života ljubimca i produžiti mu godine.

Ranije smo podijelili zanimljive informacije o tome što određuje “pričljivost” mačaka.

Exit mobile version