Zagreba Lajfhaki

Zašto psi jedu travu: što vlasnik kućnog ljubimca treba učiniti?

Vjerojatno su mnogi vlasnici pasa vidjeli ovu sliku: njihov četveronožni prijatelj, hodajući ulicom ili parkom, iznenada počinje jesti travu.

U isto vrijeme, pas može pokazati ozbiljan apetit i proždirati zelje na oba obraza.

Zbog čega kućni ljubimci pokazuju interes za biljnu hranu i koliko je takva prehrana biljojeda sigurna za njih? Hajdemo shvatiti.

Normalno ponašanje ili poremećaj

Prije svega, vrijedi reći da je povremeno jedenje trave od strane pasa sasvim normalna i prirodna pojava.

Poznato je da su divlji vukovi i njihovi preci svejedi, hraneći se ne samo mesom, već i bobicama, korijenjem i zeljastim biljkama. Stoga se zanimanje za zeleni rast kod domaćih pasa djelomično može smatrati genetski urođenim instinktom.

Fotografija: © Belnovosti

Osim toga, u malim količinama, trava kao izvor vlakana može igrati ulogu prirodne pulpe, poboljšavajući proces probave.

Dakle, povremeno jedenje zelenila od strane psa neće uzrokovati štetu, već naprotiv, koristit će mu.

Međutim, sustavno “košenje travnjaka” trebalo bi upozoriti vlasnika. Patološka žudnja za biljnom hranom može ukazivati ​​na određene probleme sa zdravljem ili hranjenjem kućnog ljubimca. Pogledajmo glavne razloge ovakvog ponašanja.

Problemi s probavom

Ako vaš pas redovito jede puno trave, a zatim povraća ili pati od zatvora, njegovo tijelo vjerojatno na ovaj način pokušava nadoknaditi nedostatak vlakana. Moguće je da je prehrana vašeg ljubimca previše jednolična i siromašna biljnim sastojcima potrebnim za normalnu probavu.

Ponekad “biljojednost” izaziva određene infekcije gastrointestinalnog trakta. Neki helminti i gljivice koji se nasele u crijevima ometaju proces apsorpcije hrane. A pas instinktivno pokušava eliminirati nelagodu dodavanjem sirovog zelja u prehranu.

Tako najčešće pas pokazuje da njegov organizam nema dovoljno vlaknaste hrane ili treba pomoć gastroenterologa. I prva reakcija u ovom slučaju je prilagoditi prehranu ili se posavjetovati s veterinarom o stanju gastrointestinalnog trakta kućnog ljubimca.

Problemi u ponašanju

Ponekad povećani interes psa za travu odražava dublje probleme u ponašanju ili psihičke probleme.

Najčešće se “biljojednost” manifestira kod pasa koji doživljavaju jak stres tijekom razdoblja prilagodbe novim uvjetima ili vlasnicima. To se također opaža kada je životinja dugo vremena ostavljena sama.

Jedenje trave u takvim slučajevima objašnjava se pokušajem suočavanja s tjeskobom i pretjeranim uzbuđenjem. Pas pokušava na ovaj prirodan način normalizirati vlastito emocionalno stanje.

Zadatak vlasnika u ovoj situaciji je minimizirati čimbenike koji stvaraju stres u životu kućnog ljubimca, posvetiti mu više pažnje i uključiti ga u aktivne aktivnosti. A u slučaju izraženih neurotičnih reakcija potražite pomoć kinologa.

Metabolička bolest

Konačno, ponekad je povećana žudnja za biljnom hranom kod pasa povezana sa sistemskim bolestima i hormonskom neravnotežom.

Posebno se to opaža kod dijabetesa, Addisonove bolesti, disfunkcije štitnjače, kao i tijekom trudnoće i dojenja.

U svim tim slučajevima tijelo doživljava manjak važnih tvari, čiju potrebu životinja instinktivno nastoji ispuniti konzumiranjem dostupne trave.

Ovdje je malo vjerojatno da ćete moći sami riješiti problem – potrebno je poduzeti mjere za dijagnosticiranje i liječenje osnovne bolesti pod nadzorom liječnika.

U isto vrijeme, želja za travom trebala bi se postupno normalizirati kako se ispravljaju metabolički poremećaji.

Dakle, pogledali smo glavne vjerojatne razloge povećanog “apetita” pasa za travom. Zaključno, još jednom naglašavamo: povremeno jedenje male količine zelja sasvim je prirodno, pa čak i zdravo za zdravog ljubimca.

Međutim, redovito “košenje travnjaka” zahtijeva pažnju vlasnika i može biti simptom ozbiljnih zdravstvenih problema. U svakom slučaju, ako imate bilo kakvih pitanja, bolje je konzultirati svog veterinara! Sretno ti!

Prethodno su stručnjaci objasnili zašto pas reži u trenutku kada ga pokušavaju pomaziti.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version